Víkend

Autor: Adam Böhm | 11.12.2015 o 23:09 | Karma článku: 1,51 | Prečítané:  429x

Znakom vyspelosti je aj to, že sa vieme netešiť z vecí, z ktorých sa tešíme, lebo si uvedomujeme, že je to klam.

Napríklad, boli dvaja zamestnanci. Jeden sa tešil z piatkov, druhý nie.
Ten, čo sa tešil: "Piatoček. Hurá."
Ten, čo sa netešil: "Hm, super."
Ten, čo sa tešil: "Ty, čo sa netešíš, prečo sa netešíš? Veď je piatóóók."
Ten, čo sa netešil: "Neviem, prečo by som sa mal tešiť. Keby nás nenútia pracovať od pondelku do piatku, tak by sme neboli odkázaní na tešenie sa z piatkov."

*Kto z nich má pravdu?

Ťažko povedať. Pretože, ten, čo sa neteší, sa v skutočnosti, že je piatok, v skrytu duše, teší. Je to prirodzená psychologická reakcia, ktorá v piatok príde. Kto by proste nemal rád piatok? Ale to, že sa z toho teší, ho naštve. Nesúhlasí so systémom, v ktorom žije, a napriek tomu život v tomto odmietanom systéme mu prináša okamžiky radosti. To je neprípustné! Túto radosť vidí ako nepravú, manipulatívnu, vyfabrikovanú, spôsobenú dlhým pobytom v robote: od pondelka - do piatku. Čo je na nej (na tej radosti) ozajstné?

Je to ako tá oshova technika proti depresii: ostaň celý týždeň v posteli. Nech sa deje, čo sa deje, snaž sa ostať v posteli. Až na nevyhnutné výnimky, takmer 24 hodín, v posteli. Sedem dní. A potom, na ôsmy deň sa obleč a choď na ulicu. A zažiješ také návaly štastia, radosti a záujmu, že ich nebudeš vedieť stráviť! Bude to ako dostať sa z väzenia. Ten pocit, že môžeš ísť kamkoľvek, za kýmkoľvek, ísť sa pozrieť na čokoľvek. Ten pohyb a priestor. Nekonečné možnosti!

Na druhej strane, nie je lepšie tomu, čo sa z piatkov teší? To záleží. 

Prirodzene, obaja sa tešia. Ale nie je lepšie tomu, kto si za to nenadáva, jednoducho to prizná a vychutná si tento pocit? Tú piatkovú slasť? Ten, čo sa neteší, by namietol, že nie, nie je to lepšie, lebo takýto človek si falošnosť tejto radosti neuvedomuje a nikdy nebude chcieť urobiť nič, aby to zmenil. Bude mu to pripadať normálne a bude to navždy akceptovať. 

Toto by mohla byť pravda, ak ten, čo sa teší, sa teší nevedome. 

Ale čo človek, ktorý sa z prišlého piatku teší, ale teší sa vedome? To znamená, že vie, že tá radosť je zmanipulovaná, to znamená, že vie, že ho nútia pracovať od pondelku do piatku, to znamená, že s tým nesúhlasí, ale vie, že zatiaľ s tým nevie nič urobiť a kým s tým nevie nič urobiť, tak si radostne vychutná aspoň ten piatkový pocit, ktorý automaticky prichádza každý týždeň.

Evidentne si verí. 

Nie je, ako ten, čo sa neteší a v duchu si ten odpor musí stále pripomínať. Musí si ho pripomínať, pretože sa bojí, že ak by si piatkovú vybafikovanú radosť vychutnával, zabudol by na to, že nie je skutočná. A že potom, keď príde situácia, kedy by mohol zmeniť pät-dňový systém práce, už to meniť nebude, lebo si na to privykol. Jednoducho si neverí, že je dosť silný na to, že i keď sa bude z prišlých piatkov tešiť týždeň čo týždeň, možno aj 30 rokov, a z tejto vyfabrikovanej radosti sa stane mocný návyk, že on ako bytosť je dosť silný na to, aby ten návyk šmahom ruky v správnej situácii odignoroval a neprikladal mu žiadnu dôležitosť. 

Taký silný návyk je ako démon, čo prevezne riadenie, keď na chvíľu zoslabneme.

Ten, čo sa vedome teší, si sám sebe verí. On si nepotrebuje pripomínať, že piatková radosť je falošná. On vie, že keď príde situácia, aby niečo povedal, alebo aby niečo urobil, nebude váhať a systém "práca od pondelku do piatku" potopí. A žiadny návyk voči tomu nič nezmôže, lebo aj keď bude akokoľvek veľký, stále je menší ako veľkosť toho, čo sa teší vedome.

(Takže? Prvú vetu tohto článku napísal evidentne ten, čo sa neteší a ešte má z toho aj pocit vyspelosti. A posledný odstavec písal ten, čo sa teší vedome.)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?